Jak nafotit makro bez drahé techniky
Cca 4 minuty čtení, k přečtení v sekci Fototipy

Jak nafotit makro bez drahé techniky

Nikdy nepřestaneme žasnout na ostrými detaily hmyzu, kapky rosy či nožiček novorozence. Řeč je o makrofotografii. Zjistěte, jak docílíte perfektního a ostrého výsledku. Stačí vám k tomu chytrý telefon, špetka trpělivosti, chuť učit se a experimentovat.

Pokud vás fotografování baví, dříve či později se s pojmem makrofotografie setkáte. Zajímá-li vás, co pravé makro znamená, jaké motivy se pro něj hodí a jak hezké makrofotografie docílíte, přečtěte si tento článek, kde vám vše vysvětlíme.

Co je makrofotografie

Jedná se o fotografování detailů malých předmětů. Objekt bývá zachycen v měřítku 1:1 nebo ještě ve větším poměru, než je skutečnost. Mezi oblíbené motivy makrofotografie patří květiny, kapky vody, hmyz nebo detaily částí lidského těla. Tato metoda je jak dělaná pro zachycení roztomilosti nožiček nebo ručiček novorozeňat. Oblibu si získala i při fotografování svateb, kde se hojně využívá k zachycení detailů dekorace, svatební kytice nebo symboliky snubních prstenů.

Jakou potřebujete techniku

V současné době nepotřebujete k pořízení neuvěřitelných detailních záběrů žádnou drahou zrcadlovku, ani speciální makroobjektivy nebo mezikroužky. Speciální makro režim a funkci k zachycení detailů má dnes již většina kvalitních chytrých telefonů. Pro ideální zaostření a snížení nežádoucího chvění však doporučujeme používat stativ.

Rizika a nesnáze

Úsilí o dokonalou makrofotografii a potřeba dostat se velmi blízko k fotografovanému předmětu s sebou přináší určitá úskalí. Některé chytré telefony nedokážou na tak krátkou vzdálenost zaostřit. Velký pozor je potřeba dávat na chvění rukou. A koneckonců neplechu může natropit i pohyb prchajících živých objektů, jakými jsou hmyz a jiná drobná zvířátka. K perfektní fotografii je potřeba trpělivost a praxe. I zde totiž platí, že žádný učený z nebe nespadl a že trénink dělá mistra.

Správné nastavení

Nejvyšší metou, které můžete dosáhnout, je maximální ostrost fotografie. Čím blíže se k fotografovanému objektu přibližujete, tím se zmenšuje zaostřovací pole a jste nuceni vypořádat se s malou hloubkou ostrosti. Abyste redukovali šum na fotografii, doporučujeme, abyste nastavili nejnižší možnou hodnotu ISO, použili stativ a vypnuli funkci stabilizace obrazu. Při tomto fotografování s delším expozičním časem pomůže samospoušť. Nehrozí totiž, že bude záběr rozmazán přímo při zmáčknutí spouště.

U pohybujících se objektů musí být čas expozice výrazně kratší. Při fotografování hbitého hmyzu použijte rychlost závěrky minimálně 1/250 sekundy nebo rychlejší. Nezapomeňte adekvátně k tomu zvýšit i hodnotu ISO a i zde je vhodné použít stativ. Pokud se k vám vyhlídnutý atraktivní objekt začne přibližovat, pořiďte co nejvíce fotografií rychle za sebou. Tím se vaše šance na "ulovení" ostrého fotografického unikátu několikanásobně zvyšuje.

Na úhlu pohledu záleží

Jedním z nejpoužívanějších úhlů pohledu při fotografování je úroveň očí. Zaostřete na svůj objekt, pozadí pak klidně rozostřete. Snažte se objekt neumisťovat vždy přímo do středu fotografie, ale spíše k jednomu okraji, čímž docílíte zvláštní dynamiky. Základním požadavkem pro okouzlující makrofotografii je dostatek trpělivosti, neboť příroda se ne vždy chová tak, jak si přejeme. Úhel pohledu zkuste obměnit, klidně několikrát. Atraktivně může u některých záběrů působit třeba i ptačí perspektiva.

Nejlepší denní čas na makro

Ideální světelné podmínky nastávají v tzv. zlatou hodinku, tedy přibližně hodinu po východu slunce a večer hodinu před západem slunce. V ideálním případě se vyhněte situaci, kdy svítí přímé slunce na fotografovaný objekt. Může nadělat neplechu. Naším cílem není získat ozářenou fotografii, ale spíš zajistit teplé a měkké světlo. Naopak s protisvětlem si lze pohrát. Může být užitečným nástrojem pro získání fascinujících a estetických efektů. Jemný závoj světla dopadajícího zezadu na fotografovaný předmět mu může dodat zvláštní hloubku a atmosféru.

Pořízené fotografie můžete dále upravovat. Experimentovat můžete s barvami, oříznutím fotografie, nejrůznějšími efekty. Hlavně své záběry nenechte uložené pouze v paměti počítače nebo na paměťové kartě. Dejte jim šanci vyniknout. Proměňte je například ve fotoobraz a ozdobte s nimi svůj domov. Jedinečná pomíjivost přítomného okamžiku vás pak nepřestane ohromovat pokaždé, když kolem svého uměleckého díla projdete. A pokud byste chtěli překvapit svou rodinu nebo přátele, nechte si vyrobit vlastní pohlednice, které jim s věnováním rozešlete.

Přejeme hodně trpělivosti, zábavy a hlavně fotografických úspěchů.

Sdílet příspěvek
Přihlášení k odběru bulletinu
Přihlášení k odběru bulletinu

Nenechte si uniknout skvělé nabídky!

Přihlaste se k odběru bulletinu a získejte informace z první ruky. O čem?

  • O super akcích a slevách
  • O nových produktech
  • O zajímavých novinkách
  • O soutěžích

Odhlásit odběr můžete kdykoliv kliknutím na odkaz v bulletinu.
Jak nakládáme s vašimi daty se dočtete na stránce Ochrana osobních údajů.