Okořeňte svou fotoknihu, stačí pár kliknutí
Cca 4 minuty čtení, k přečtení v sekci DIY & Inspirace

Okořeňte svou fotoknihu, stačí pár kliknutí

Loňský rok utekl jako voda a vaše úložiště fotografií praská ve švech? Nejbezpečněji své vzpomínky uložíte tak, že je zaarchivujete do fotoknihy. Přečtěte si, jak okořenit rozložení své fotoknihy, aby působila konzistentně a rádi jste jí listovali.

Sedíte u přípravy fotoknihy, nejlepší fotoúlovky již máte uspořádané na jednotlivých stránkách, ale stále to není ono? Možná vám přijdou stránky příliš strohé nebo naopak přeplácané a nesourodé. Zkrátka vaše dílo nelahodí oku a vy nevíte proč. Nebojte se! Ukážeme vám, jak snadno předělat jednotlivé stránky tak, aby zazářily!

Titulní strana

Úvodní strana fotoknihy je jako výkladní skříň, proto byste jí měli věnovat zvláštní pozornost. Lidé rádi dělají to, že přes titulní stranu přetáhnou jednu velkou fotografii a přidají název napsaný standardním písmem. Zadní stranu pak obvykle vyřeší stejně, nebo ji nechají prázdnou.

I když to není úplně špatné řešení, existuje zde stále prostor pro vylepšení. Vyberte písmo, které chcete využít i dále ve fotoknize a zvolte pro text na titulní straně jinou barvu. Pokud se rozhodnete titulní fotografii orámovat, doporučujeme zvolit takové řešení, aby obrázek vynikl. Barvu rámečku vyberte tak, aby působila kontrastně k pozadí. Na zadní straně můžete své oblíbené fotografie zarovnat k okraji a přidat k nim krátký citát.

Dvoustrany s velkými fotografiemi

Častým tipem pro dokonalé rozložení stránky bývá používání velkých formátů fotografií. Přesně to jste udělali a stejně se nedostavil kýžený “wow” efekt? I zde platí, že méně je někdy více. Zkuste své fotografie lehce zmenšit a dopřát jim více volného prostoru okolo nich. Více volného místa k okrajům. Ty nejdůležitější fotografie můžete navíc zdůraznit rámečkem. Vždy se ujistěte, že barevná kompozice spolu ladí a stránky nejsou příliš barevné. Vezměte jed na to, že svítivě zelený rámeček na červeném pozadí jen stěží vytvoří požadovaný efekt.

Celá dvoustrana

Váš uplynulý rok byl plný zážitků a vaše paměťová karta praská ve švech. Máte zkrátka příliš mnoho dobrých snímků a skutečně nevíte, které vynechat. Velké množství fotografií na dvoustránce má sice tu výhodu, že můžete vidět hodně fotografií najednou. Nevýhodou však je, že jednotlivé fotografie pravděpodobně nevyniknou a jejich kouzlo se úplně ztratí.

Nejprve je třeba si uvědomit, že fotokniha bude ve skutečnosti o mnoho větší než jak vypadá na obrazovce. Doporučujeme na jednu stránku uspořádat větší množství fotografií, přičemž ty nejdůležitější zvýrazněte rámečkem. Na druhou stránku pak dejte maximálně jednu nebo dvě fotografie. Nezapomeňte zde nechat dostatek místa pro široké okraje, díky kterým bude stránka působit vzdušně a příjemně. Tu a tam pak přidejte krátký text písmem, jaké jste si vybrali na začátku už pro titulní stranu.

Problém s prostorem

Škoda, že si nemůžeme dopřát ten luxus neomezeného počtu stránek ve fotoknize a dát každé fotografii vlastní stránku. Některým vašim top fotografiím však toto privilegium dopřát můžete. Dbejte na to, abyste fotografii opravdu roztáhli až k úplnému kraji stránky.

Druhou část dvoustrany pak pokryjte větším množstvím fotografií. Pokud už vás omrzely rámečky, zkuste začít experimentovat s nejrůznějšími kliparty, kterými kompozici rozdělíte. Ať už používáte kliparty nebo rámečky, vždy zůstaňte věrni jednomu stylu. Měňte pouze tvary a velikosti.

Finální úprava

Dodrželi jste všechny naše tipy, použili jste rámečky, nechali jste dostatek místa a nakonec přidali i texty? A přesto návrhu stále ještě něco chybí? Poslední úprava může být docela jednoduchá. Zaměřte se na písmo. Přesvědčte se, že jsou všechny texty dostatečně velké. Lidé mají tendenci volit černou barvu. Někdy však může působit příliš tvrdě. Dbejte na to, aby byly všechny nápisy dostatečně čitelné a působily kontrastně vůči pozadí.

Postupujte podle těchto tipů a vyzkoušejte je na vlastní kůži při tvorbě naší fotoknihy.

TIP: Uložte svůj projekt a využijte ho při tvorbě své další fotoknihy. Díky tomu budou všechny vaše fotoknihy působit konzistentním dojmem. Maximálně tak zúročíte investovaný čas, protože příště už pouze vyberete nové fotografie a budete mít hotovo.

Doufáme, že se vám fotokniha povede a nadchne každého, kdo ji bude držet v ruce. Držíme pěsti!

Sdílet příspěvek
Přihlášení k odběru bulletinu
Přihlášení k odběru bulletinu

Nenechte si uniknout skvělé nabídky!

Přihlaste se k odběru bulletinu a získejte informace z první ruky. O čem?

  • O super akcích a slevách
  • O nových produktech
  • O zajímavých novinkách
  • O soutěžích

Odhlásit odběr můžete kdykoliv kliknutím na odkaz v bulletinu.
Jak nakládáme s vašimi daty se dočtete na stránce Ochrana osobních údajů.