Jak mají fotografie na doklady vypadat

Čemu při domácím fotografování věnovat pozornost

Jaké podmínky by měly fotografie na doklady splňovat?

Moc jich není, ale chcete-li, aby vaše fotografie vypadala jako od skutečného fotografa, je jich pár potřeba dodržet. Jde především o rozměr a o to, co musí zobrazovat:

  • Fotografie by měla být obdélníkového tvaru o rozměrech 35 mm x 45 mm s rovnými nebo zaoblenými rohy. Postavená musí být na kratší stranu.
  • Měla by ukazovat hlavu a horní část ramen zobrazované osoby. Pohled musí směřovat do objektivu.
  • Mezi horním okrajem hlavy a horním okrajem fotografie je potřeba dodržet min. 2 mm vzdálenost. Vzdálenost od očí k bradě by měla být minimálně 13 mm.
  • Fotografie by měla mít hladký povrch a dlouhodobou obrazovou stálost, o což se postaráme my. Může být vytvořena v barevném, ale i černobílém provedení.

Výše uvedená doporučení jsou stanovena zákonem. Takto přísné podmínky ale neplatí pro každý doklad či průkaz. Na průkazy, u kterých platí ty nejpřísnější podmínky (pas, občanka…), si už úřady samy pořizují fotografie přímo na místě. Není tedy důvod se stresovat. Na Lítačku vám bude stačit i fotka podomácku nafocená. Přesto asi nebude na škodu, když se podíváme na tipy, čemu věnovat pozornost a čemu se vyvarovat. Toto praví zákon:

Jak má foto na doklady vypadat?

 

Musí mít tvar obdélníku 35 x 45 mm, rohy mohou být rovné i zaoblené, může být v barevném i černobílém provedení. Použitý materiál by měl splňovat dlouhodobou obrazovou stálost. Na fotografii nesmějí být odlesky, které by skryly nebo výrazně pozměnily charakteristické identifikační znaky fotografované osoby (např. odlesky na sklech brýlí, které by nedovolily rozpoznat tvar očí). Fotografie musí zobrazovat hlavu a horní část ramen dané osoby. Osoba musí být zobrazena v předním čelném pohledu, její pohled musí směřovat do objektivu.

Jak má fotografovaná osoba vypadat?

 

Fotografovaná osoba se nemá usmívat, má mít neutrální výraz a zavřená ústa. Oči musí být otevřené. Vlasy nesmějí zakrývat oči ani žádnou jinou charakteristickou část obličeje. Hlava nesmí být nakloněná nebo pootočená. Brýle s tmavými skly nejsou povoleny, udělit výjimku je možné pouze u nevidomých osob. Stejně tak nejsou na fotografii možné žádné pokrývky hlavy. Pokrývku lze dovolit pouze tehdy, pokud by se jednalo o zdravotní nebo náboženské důvody. Přesto by však pokrývka hlavy neměla zasahovat do obličeje tak, aby zakrývala charakteristické části tváře.

Jaké pozadí je povoleno a co není dovoleno?

 

Fotografovaná osoba nesmí splývat s pozadím. Nutné je, aby obrazový záznam nebyl příliš světlý ani tmavý. Na fotografii nesmí být odlesky ani ostré přechody. Povolené pozadí je bílé, světle modré anebo světle šedé. Jakékoliv jiné je nepřístupné. Je ale možný plynulý přechod dvou zmíněných barev. Aby mohla být fotografie použita na doklad, nesmí být nijak znečištěna, pomačkána, roztržena ani potištěna, a to i kdyby se mělo jednat o razítko. Nikdo ji nesmí retušovat ani jinak graficky upravovat. Povolen není ani vodoznak.

Už nemusíte jezdit k profi fotografovi. Fotografie na doklady či na průkazky si můžete snadno a rychle nafotit doma a vyvolat u nás. Na skutečném značkovém fotopapíru a za super cenu! Dalším pozitivem je, že na arch si můžete dát 9 různých záběrů a poté vybrat ten, který bude přesně podle vašich představ. Nebo každé políčko věnovat jinému členu domácnosti. Koneckonců i těm zvířecím, neboť i na jejich očkovací průkaz je potřeba vhodná fotografie.

Přihlášení k odběru bulletinu
Přihlášení k odběru bulletinu

Nenechte si uniknout skvělé nabídky!

Přihlaste se k odběru bulletinu a získejte informace z první ruky. O čem?

  • O super akcích a slevách
  • O nových produktech
  • O zajímavých novinkách
  • O soutěžích

Odhlásit odběr můžete kdykoliv kliknutím na odkaz v bulletinu.
Jak nakládáme s vašimi daty se dočtete na stránce Ochrana osobních údajů.