Tipy pro dokonalé jarní fotografie
Cca 4 minuty čtení, k přečtení v sekci Fototipy

Tipy pro dokonalé jarní fotografie

Jakmile se přiblíží jaro, vše se začne probouzet k životu. Kocháme se zpěvem ptáků, pohledem na poletující hmyz a vůní rozkvetlých květů. To vše tvoří ideální prostředí k pořízení nových svěžích záběrů. Pořizování jarních fotografií krásně hraje do karet i to, že je slunce na obloze nízko, což vytváří dokonalé světlo. Díky tomu můžete pořizovat a dokumentovat své prožitky po celý den. Nechte se unést žízní po přírodě, novém životě, slunci, rozkvetlých stromech i loukách a zachyťte vše na fotografiích.

K tomu přinášíme několik tipů, jak to udělat, aby vaše jarní záběry byly o něco lepší, než ty minulé.

Zvláštní jarní motivy

Příroda se na jaře rychle mění, díky tomu najdete pro své fotografie vždy nové motivy. První zvěstovatelé jara vylézají ze sněhem pokryté země již v průběhu února a března. Koberce sněženek, bledulí a krokusů najdete na každém kroku. Nezaostávají ani pomalu pučící stromy. Někteří šťastlivci mohou narazit i na volně rostoucí šafrán. V dubnu už se věci začínají dít rychlostí světla. Louky se zelenají, stromům raší lístečky a všude poletuje hmyz, který opyluje květy. Květen zvěstuje konec jara a příchod léta, kdy se celá příroda probouzí do obrovské škály různých barev.

TIP #1: Správná perspektiva

S perspektivou se rychle mění i samotný účinek fotografie a může poskytnout nový pohled na zachycovaný objekt. Abyste co nejlépe zachytili rozmanitost a půvab různých jarních květů, je třeba se vyhnout pohledu z ptačí perspektivy. Klekněte si nebo si lehněte na zem do trávy tak, abyste mohli květy fotit zespodu nebo ze strany. To vám zaručí nejlepší výsledky. Květiny i květy stromů jsou rovněž vhodné k pořizování makrofotografií.

TIP #2: Experimentujte s ostrostí

Před samotným focením objektu se ujistěte, že máte otevřenou clonu objektivu. Přibližte se a zaostřete na vámi vybranou oblast, kterou chcete vyfotografovat. Zaostřením na jedno místo získá snímek potřebnou hloubku. Váš fotografovaný objekt se díky tomu nebude bít s pozadím, jelikož to bude rozostřené. Stejný princip funguje u všech druhů fotografií.

TIP #3: Volba správného ořezu

Při fotografování stromů máte více možností, jak daný strom vyfotografovat. Můžete pořídit krajinářský snímek, kdy strom zachytíte na snímku celý společně s okolní krajinou, nebo můžete pořizovat makrosnímky jednotlivých květů.

💡 Při fotografování celého stromu doporučujeme počkat na chvíli, kdy je obloha modrá. Květy stromu tak proti ní lépe vyniknou. Mraky přináší na snímek velké množství bílé a květy by se v ní ztratily.

TIP #4: Pevná ruka při fotografování zvířat

V jarních měsících se ze zimního spánku probouzí nejen rostliny, ale také hmyz a zvířata. Mezi obzvlášť nádherné motivy patří motýli a včely, kteří sbírají nektar z květů. K zachycení takovýchto fotografií ale potřebuje velké množství trpělivosti a pevnou ruku. Pokud nemáte při fotografování dostatečně klidnou ruku, nebojte se použít stativ.

TIP #5: Čistý objektiv je základ

Nezapomeňte si s sebou na své fotografické safari vzít hadřík z mikrovlákna určený k čištění optiky (např. brýlí). Jaro je období vrcholící pylové sezóny. Objektiv je proto třeba udržovat co nejčistší a chránit ho před všudypřítomným pylem. Čistěte objektiv pečlivě, abyste se vyhnuli nežádoucímu filmu. Ten by mohl všechnu vaši práci s fotografiemi pokazit.

Doufáme, že si objevování krás jara užijete stejně jako my!

 

Podařilo se vám pořídit obzvláště krásné fotografie s jarními motivy? Neváhejte je uchovat pro budoucí generace ve fotoknize od HappyFoto nebo v podobě úchvatného fotoobrazu!

Sdílet příspěvek
Přihlášení k odběru bulletinu
Přihlášení k odběru bulletinu

Nenechte si uniknout skvělé nabídky!

Přihlaste se k odběru bulletinu a získejte informace z první ruky. O čem?

  • O super akcích a slevách
  • O nových produktech
  • O zajímavých novinkách
  • O soutěžích

Odhlásit odběr můžete kdykoliv kliknutím na odkaz v bulletinu.
Jak nakládáme s vašimi daty se dočtete na stránce Ochrana osobních údajů.