7 tipů na krásné podzimní fotografie
Cca 4 minuty čtení, k přečtení v sekci Fototipy

7 tipů na krásné podzimní fotografie

Barevné listí, jemná mlha a měkké světlo - zachyťte na vašich jedinečných fotografiích kouzlo podzimu. Dny se nám zkracují a slunce ztrácí svou sílu. To je jedním z důvodů, proč listy stromů mění své barvy a příroda se nám proměňuje v nádherné moře barev. Nastal čas jít ven a zachytit mizivý okamžik na svůj fotoaparát! Přinášíme 7 jednoduchých tipů, jak získat působivé snímky, kterými každého ohromíte.

1. TIP: Foťte jeden motiv po celý podzim

Jakmile se začnou listy vybarvovat, nastává ideální čas na zachycení snových podzimních motivů a velkolepých podzimních kompozic. Zkuste si vybrat jeden motiv, který budete fotit v průběhu celého podzimu. Zachytíte tak vývoj krajiny ve všech barvách a náladách.

2. TIP: Pohrajte si s denní dobou

Podzim nabízí nejen pestrou paletu barev, vyznačuje se také neustále se měnícím světlem. Využijte jej k zachycení toho správně dramatického napětí.

Časné ráno v hustém závoji mlhy

Podzimním ránům nezřídka dodává mlha až mystickou atmosféru. Nemusíte se však omezit jen na focení celých tajuplných scenérií, mlhy můžete využít i pro focení detailu - kapičky rosy na pavučině, oroseného stébla trávy nebo jablka spadlého na zemi. Obzvláště působivě pak působí fotografie, na kterých se prodírají první paprsky mlhou. Připravte se, že k vychytání toho správného okamžiku budete muset být trpěliví!

Barevné odpoledne

Odpoledne už bývají mlhy ty tam. Tato denní doba je proto ideální pro fotografování nádherných barevných stromů a všech odstínů oranžové, žluté, červené či hnědé.

Zlatá večerní hodinka

V pozdní večer, asi hodinu před západem slunce, kdy je slunce nízko nad obzorem, přichází skvělý čas na focení s hřejivou atmosférou. Stíny jsou hlavně v tuto denní dobu, proto je vhodnější fotit spíše z nižších úhlů, abyste v nejlepším světle zachytili nejen podzimní listí, ale také stébla trávy či květiny.

3. TIP: Vyzkoušejte snímky v protisvětle

Běžně se focení proti slunci spíše nedoporučuje, protože takto focené objekty bývají příliš tmavé. V podání podzimních záběrů však mohou naopak získat zvláštní kouzlo. Nechte paprsky, aby se prodraly například skrze listí. V neposlední řadě je tato metoda také vhodná pro focení siluet.

4. TIP: Čarujte s barevnými kontrasty

Využijte barev zlaté sezóny k zachycení překvapivých kontrastů. Obzvláště působivé je focení barevných objektů proti modré obloze. Pracovat můžete také s oblečením vašich modelů. Báječně vynikne červené oblečení se žlutým podkladem.

5. TIP: Věnujte pozornost skrytým tajům lesa

Obzvláště působivé jsou barevné houby v kontrastu s lesní půdou. Kromě hub si do hledáčku můžete vzít také kaštany, šišky, mech, brouky či pavučiny. Zkuste experimentovat s různými perspektivami a umístěním do správného světla.

6. TIP: Neexistuje nic jako špatné počasí

Podzim se může někdy zdát jako šedý a ponurý. Skvělým motivem proto může být i ledová zima nebo deštivé počasí. K jedinečným efektům vám mohou dopomoci kapky deště nebo kaluže vody. Jen dejte pozor, abyste si svůj mobil nebo foťák nenamočili.

7. TIP: Kreativitě se meze nekladou

Až příště vyrazíte na procházku, vyčleňte si nějaký ten čas na focení. Využijte všudypřítomného barevného listí a nechte vaše děti, aby si s ním hráli. Díky dešti budou vaše fotografie vypadat dynamicky a kreativně. Zkuste využít krátké doby expozice nebo funkce sériového snímání. Můžete si také sednout do parku na lavičku nebo v lese na pařez a dovolte barevnému pozadí, aby pro vás samo vyčarovalo barevnou kulisu. Výjevy s takovými motivy jsou jak dělané jako nástěnná malba do ložnice, obývacího pokoje či haly, co říkáte?

Popusťte uzdu své kreativitě a užijte si podzim plný barev!
Vydařili se vám některé podzimní snímky? Nespokojte se s tím, že je dáte na Facebook nebo Instagram, nechte si je také zvěčnit ve fotoknize od HappyFoto nebo vyvolat na plátno. Těšíme se vaše kouzelné podzimní fotky!

Sdílet příspěvek
Přihlášení k odběru bulletinu
Přihlášení k odběru bulletinu

Nenechte si uniknout skvělé nabídky!

Přihlaste se k odběru bulletinu a získejte informace z první ruky. O čem?

  • O super akcích a slevách
  • O nových produktech
  • O zajímavých novinkách
  • O soutěžích

Odhlásit odběr můžete kdykoliv kliknutím na odkaz v bulletinu.
Jak nakládáme s vašimi daty se dočtete na stránce Ochrana osobních údajů.