START MENUBAR
END MENUBAR

Závazné pokyny pro objednání fotografií poštou na CD/DVD

Poměr stran "Ideál", nebo "Klasik"? Který bude lépe vyhovovat?

Poměr stran digitálních fotografií je většinou 3:4*. Poměr stran běžných formátů fotografií 9x13 cm, 10x15 cm ...  ale zhruba 2:3. Díky různým poměrům stran dochází ke konfliktu. Fotografie v poměru 3:4 nemohou být kompletně přeneseny na fotografický papír o poměru stran 2:3. Je tedy nutné se vždy před objednáním fotografií z digitálních dat rozhodnout, jakým způsobem má laboratoř záběry na fotopapír přenést.

* POZOR! Většina digitálních zrcadlovek už snímá a ukládá data v poměru stran 2:3.


Přejete si vědět víc? Stále nevíte, podle čeho se rozhodnout? Čtěte dál...

Vaše fotografie ve formátu 3:4

(výchozí data)

Vaše fotografie ve  formátu 4:3

Vaše fotografie  v Ideál formátu

Ideál = volná délka

U Happy Fota je výchozím nastavením pro zpracování fotografií poměr stran „Ideál“. Pokud si sami neměníte velikost dat, pak obvykle obdržíte fotografie o něco kratší.

Výsledná velikost skutečné fotografie např. u formátu 10xcca15 cm může být mezi 10x13,3 a 10x15,0 cm. Snímek odpovídá originálnímu záběru, je plně zachován poměr stran. Na výsledné fotografii je vidět vše, co jste vyfotografovali. Žádná část záběru nechybí.

U fotografií 20x30 cm a 30x45 cm je zachován klasický rozměr fotopapíru. Protože je současně zachován i poměr stran, vzniknou při menším poměru stran bílé okraje po šířce fotopapíru, při větším poměru stran bílé okraje po délce fotopapíru.

Vaše fotografie v Klasik formátu

Klasik = ořez

Pokud si přejete fotografie klasických rozměrů, na které jste zvyklí u kinofilmů, zvolte poměr stran „Klasik“. V případě odlišných poměrů stran zvoleného rozměru fotografií a Vašich dat myslete ale na to, že zvětšený snímek vyplní celou plochu fotopapíru a přesahující části záběru budou osově odstřiženy.Umělé převedení dat 3:4 na formát 2:3

Mnoho zákazníků se ptá, proč se jejich data, která byla odeslána v poměru stran 3:4, automaticky nepřevedou na formát 2:3. Přitom si přejí, aby na výsledné fotografii bylo vše, co vyfotografovali. Podívejte se sami, k jaké deformaci obrázku by tímto postupem došlo:

Upravení formátu


Standardní zpracování

Po vložení snímků do programu HappyFoto-FOTO bude výchozím nastavením pro zpracování Vašich fotografií formát 10xcca15 cm po 1 kuse s lesklým povrchem a poměrem stran IDEÁL - volná délka, rozměry fotografií jsou dány poměrem stran zaslaných dat. Fotografie mohou být kratší. Pokud nepoužijete program HappyFoto-FOTO, ani neoznačíte požadovaný formát na zasílacím sáčku, zhotovíme rovněž  formát 10xcca15 cm po 1 kuse s lesklým povrchem a poměrem stran IDEÁL.


Pracovní název, rozměr fotopapíru, rozlišení

Označování formátů fotografií je pracovním názvem, který vznikl zaokrouhlením skutečných rozměrů na celé centimetry. Skutečné rozměry fotopapíru najdete v níže uvedené tabulce. Důvodem, proč není fotopapír vyráběn v šíři na celé centimetry, je používání palce jako jednotky měření. Výrobní tolerance skutečných rozměrů fotopapíru je 1-3%.

Pokud Váš snímek díky poměru rozlišení překročí maximální možnou délku fotopapíru, vzniknou po celé délce záběru bílé okraje.


Pracovní názevSkutečná (fixní)
šíře fotopapíru
Maximální možná
délka fotopapíru
Doporučené rozlišení
digitálních dat
9xcca13 cm
8,9 cm
13,1 cm 701 x 1032
10xcca15 cm 10,2 cm
15,0 cm 804 x 1182
13xcca19 cm 12,7 cm
18,7 cm 1000 x 1473
20x30 cm
20,0 cm
30,5 cm 1599 x 2402
30x45 cm 30,5 cm
45,5 cm 2402 x 3560

Technologický ořez

Při přenosu záběru na fotopapír dochází k jeho 1-3 % zvětšení a tato přesahující část záběru je oříznuta. Tento technologický postup je jednodušší, než se strefovat na okraje papíru s přesností na setinu milimetru, aby nic nechybělo a aby nezbyl bílý milimetrový okraj. Bez technologického ořezu nelze fotografie vyrobit. Je s ním tedy nutné počítat a neumisťovat důležité části záběrů a texty na okraj. Technologický ořez nemá žádnou souvislost s formátem fotografií.

Kvalita fotografií

Výstražné trojúhelníčky se u fotografií objeví v případě průměrné či nedostatečné kvality výsledných fotografií. Obecně lze říci, že čím větší chcete nechat zhotovit fotografie, tím větší by mělo být rozlišení digitálních dat.

Průměrná kvalitaPrůměrná kvalita - Fotografii můžete v tomto formátu objednat, nebude ale příliš kvalitní.
Nedostatečná kvalita Nedostatečná kvalita - Fotografii nelze v tomto formátu objednat.

Přípustné typy dat

Zasílejte nám výhradně *.jpg, *.tif, popř. *.bmp soubory, které jsou uloženy v barevném prostředí RGB a sRGB.

Maximální velikost dat

Maximální velikost dat u souborů typu *.jpg činí 10 MB (jeden snímek). Jelikož soubory typu *.jpg jsou komprimované, nesmí navíc po dekomprimaci překročit velikost 50 MB. Soubory typu *.tif a *.bmp nesmí být větší než 25 MB (jeden snímek).

Názvy snímků

Název snímku může tvořit max. 25 znaků (vč. označení typu dat jako např. *.jpg).
Přípustné znaky v názvech snímků jsou malá písmena "a-z" bez diakritických znamének, velká písmena "A-Z" bez diakritických znamének, číslice "0-9" a podtržítko "_".  Všechny ostatní znaky jako jsou  pomlky, mezery, závorky, diakritická znaménka a další speciální znaky mohou vést k problémům a v nejhorším případě k tomu, že nebudeme schopni Vaše fotografie vyhotovit.

Obsah CD/DVD

Při zpracování budou vyhotoveny vždy veškeré snímky vypálené na Vámi zaslaném CD/DVD. Zasílejte nám laskavě pouze data, ze kterých chcete skutečně vyhotovit fotografie. Na informace uložené na CD/DVD v podobě různých textových souborů, na vnější popisky na CD/DVD, event. na informace na lístečkách vložených do zasílacího sáčku, není možné z provozních důvodů brát zřetel. Pro rychlejší a levnější zpracování doporučujeme objednávku připravit a vygenerovat v programu HappyFoto-FOTO (není ale podmínkou).

 

START FOOT

Kontakt

HAPPY FOTO Česko spol. s r.o.

Omlenická 780

CZ - 382 41 Kaplice

Tel.: +420 380 313 936

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

END FOOT